The NEWS Guide Awards

The Portsmouth NEWS Guide Awards 2019-20

The Guide Awards involved various catagories including music


THE NOMINEES

A.BEST COMEDY SPONSORED BY PORTSMOUTH GUILDHALL
1. Sunjai Arif:
2. Hetty Austin:
3. Dan Churchley:
4. Nathan Eagle:
5. The Raymond and Mr Timpkins Revue:
6. Perry Reilly:
7. Graham Rice:
8. Matt Roseblade:
9. Jake Young:
10. Readersí Choice

B. BEST DJ
1. Banksy:
2. Drift & Roll 3:
3. Alex Dutton:
4. Luke Loud:
5. Monty Ozanne:
6. Pete Scathe:
7. Soul Divide:
8. DJ Wheats:
9. Will ChuMp:
10. Readersí Choice

C.BEST BAND, SPONSORED BY THE WEDGEWOOD ROOMS
1. Colour of The Jungle:
2. Emiliyah and The MightyZ All Stars:
3. Emptifish:
4. Fake Empire:
5. Four Folds Law:
6. Neverman:
7. The Rems:
8. The Stone Birds:
9. VCR:
10. Readersí Choice.

D. BEST SOLO ACT, SPONSORED BY BH LIVE
1. Ban Summers:
2. Tom Bryan:
3. Evangeline:
4. Fugitive Orchestra:
5. Lily Garland:
6. Alistair Goodwin:
7. Megan Linford:
8. Parv:
9. Kayleigh Thomas:
10. Readersí Choice

E. BEST EVENT, SPONSORED BY VICTORIOUS FESTIVAL
1. Comic Con:
2. Darkfest:
3. Dials Festival:
4. D-Day 75 Commemorations:
5. Games Fest:
6. Icebreaker:
7. Portsmouth Festivities:
8. South Central:
9. Wickham Festival:
10. Readers' Choice.

F. BEST PROFESSIONAL PRODUCTION
1. The Butterfly Lion, CFT:
2. Hair, Kings Theatre:
3. Les Miserables, Mayflower Theatre:
4. Matilda The Musical, Mayflower:
5. Matthew Bourne's Swan Lake, Mayflower:
6. A Midsummer Nights Dream, New Theatre Royal:
7. The Mousetrap, Kings Theatre:
8. Shadowlands, CFT:
9. This Is My Family, CFT:
10. Readersí Choice

G. BEST AMATEUR PRODUCTION, SPONSORED BY THE GAIETY BAR
1. Black Coffee, by Fareham Musical Society at Ferneham Hall, Fareham:
2. The Deep Blue Sea, by Bench at The Spring Arts Centre, Havant:
3. A Double Helping of Sherlock, by Phoenix Players at Trinity Church Theatre, Southsea:
4. The Kings Speech, by CCADS at The Square Tower, Old Portsmouth:
5. People, by HumDrum at The Spring:
6. The Pride, by Bench at The Spring:
7. Sherlock Holmes: The Hound of The Baskervilles, by FMS at Ferneham Hall:
8. Spiderís Web, by HumDrum at The Spring:
9. Towards Zero, by FMS at Ferneham Hall:
10. Readersí Choice.

H. BEST AMATEUR MUSICAL, SPONSORED BY THE KINGS THEATRE
1. Big Fish, by CCADS at The Station Theatre, Hayling Island:
2. Bugsy Malone, at the Kings Theatre, Southsea:
3. Cats, by Stage One Youth Theatre at Ferneham Hall, Fareham:
4. Grease, by Portsmouth Players at The Kings:
5. Jesus Christ Superstar, by Portsmouth Players at the Kings:
6. My Fair Lady, by CCADS at the Kings:
7. Oklahoma!, by South Downe Musical Society at Ferneham Hall:
8. The Sound of Music, by SDMS at Ferneham Hall:
9. South Pacific, by FMS at Ferneham Hall:
10. Readersí Choice

I. BEST AMATEUR ACTRESS
1. Leigh Cunningham as Hester in Deep Blue Sea by Bench.
2. Lauren Farnhill as Lady Dorothy Stacpoole in People by HumDrum.
3. Sally Hartley as Mrs Bennett in Pride and Prejudice by Bench.
4. Lauren Kempton as Eliza Doolittle in My Fair Lady by CCADS
5. Kerry McCrohon as Sandra Bloom in Big Fish by CCADS.
6. Clare Plumridge as Nellie Forbush in South Pacific by FMS.
7. Elena Reynolds as Maria in The Sound of Music by SDMS.
8. Claire Stevens as Inspector Lord in Spiderís Web by HumDrum.
9. Helen Stoddart as Laurey in Oklahoma! by SDMS.
10. Readersí Choice

J.BEST AMATEUR ACTOR
1. Ben Tanner as Freddie in Deep Blue Sea by Bench.
2. David Penrose as Miller in Deep Blue Sea by Bench.
3. Ben Counter as Sir Rowland Delahaye in Spiderís Web by HumDrum.
4. Craig Parker as Oliver in The Pride by Bench.
5. Matt Sackman as Jud in Oklahoma! by SDMS.
6. Charlie Frame as Jesus in Jesus Christ Superstar by Portsmouth Players.
7. Nick Scovell as Hercule Poirot in Black Coffee by FMS.
8. Paul Tully as Captain von Trapp in The Sound of Music by SDMS.
9. Jonathan Fost as King George VI in The Kingís Speech by CCADS.
10. Readersí Choice

K. BEST CLASSICAL
1. Jake Barlow:
2. The Chichester Singers:
3. Karen Kingsley:
4. The Petersfield Orchestra:
5. Portsmouth Baroque Choir:
6. Portsmouth Choral Union:
7. Portsmouth Light Orchestra's Autumn Concert:
8. The Renaissance Choir:
9. Valentina Seferinova:
10. Readers' Choice

L. BEST ARTIST, SPONSORED BY ASPEX GALLERY
1. Bennett & McDermott:
2. Peter Codling:
3. Sasha Damjanovic:
4. Kevin Dean:
5. Foursandeights:
6. Heinrich & Palmer:
7. Clarke Reynolds:
8 Kate Street:
9. Debra Welch:
10: Readers' Choice

M. BEST FILM, WITH PORTSMOUTH FILM SOCIETY AND MAKING WAVES
1. Delivery,
2. Family Night,
3. Guilt,
4. Spit of a Common Man,
5. Stripped Bare,
6. The Loft,


The winners in full 2019/2020

Best Comedy
Winner;- Hetty Austin - Runner up;- Jake Young

Best DJ
Winner;- Pete Scathe - Runner up;- Alex Dutton

Best Band
Winner;- Fake Empire - Runner up;- Colour of the jungle

Best Solo Act
Winner;- Lily Garland - Runner up;- Megan Linford

Best Event
Winner;- D-Day 75 - Runner up;- Wickham Festival

Best Professional Production
Winner;- Matilda the Musical - Runner up;- Les Misreables

Best Amateur Production
Winner;- The King's Speech - Runner up;- Sherlock Holmes the Hound of the Baskervilles

Best Amateur Musical
Winner;- Bugsy Malone - Runner up;- Jesus Superstar

Best Amateur Acresss Winner;- Lauren Kempton - Runner up;- Leigh Cunningham

Best Amateur Actor
Winner;- Charlie Frame - Runner up;- Jonathan Fost

Best Classical
Winner;- Portsmouth Baroque Choir - Runner up;- Portsmouth Choral Union

Best Artist
Winner;- Pete Codling - Runner up;- Sasha Damjanovic

Best Film
Winner;- Guilt - Runner up;- Family night

Special Achievement
Winner;- Pete Codling

Return to the previous page